27 marca 2012

Agresja, czyli jak pies zachowa się w sytuacji zagrożenia

Sposób reagowania zdrowego psychicznie psa, w sytuacji zagrożenia, jest zazwyczaj do przewidzenia. Oczywiście zdarzają się przypadki pogryzień w których pies nie zachowuje się zgodnie z przyjętymi w psim świecie zasadami savoir-vivre'u. Dotyczy to jednak psów z ogromnymi problemami psychicznymi, np. narażonych na stałe poczucie zagrożenia, poddanych przemocy ze strony ludzi lub w innych niezdrowych dla psa warunkach.

agresja u psów, dlaczego psy gryzą, jak pies zachowa się w sytuacji zagrożenia,
smilingsoxpetsitting.webnode.com
Zdrowy psychicznie pies nigdy nie atakuje bez potrzeby. To jest niezgodne z instynktem. Zawsze próbuje się z nami "dogadać" poprzez zestaw sygnałów uspokajających lub odstraszających, jeśli na wcześniejsze nie zareagujemy.

O sygnałach uspokajających można przeczytać  tutaj. Do sygnałów odstraszających należą min. kłapanie pyskiem, warczenie, szczekanie, czy  marszczenie warg.

Dopiero kiedy wcześniejsze działania nie przynoszą  rezultatu, pies przechodzi do ofensywy. Nie  oznacza  to jednak, że odrazu musi nas ugryźć. Psy  w sytuacji skrajnego zagrożenia reagują na 3  możliwe sposoby:
  1. Próbują uciec
  2. Zamierają w bezruchu
  3. Atakują
Psy najchętniej stosują pierwsze dwie metody. Ostatnią stosują kiedy nie pozostawiamy im innego wyjścia. Dlatego tez, kiedy rozpoznajemy psa, który reaguje w sposób lękliwy należy się powoli wycofać, najlepiej ustawionym bokiem do psa, odwracając wzrok oraz głowę w bok. Absolutnie nie należy w takiej sytuacji podchodzić do psa, próbować go pogłaskać i patrzeć mu w oczy. Należy za to zaprezentować cały szereg sygnałów uspokajających i w miarę możliwości wycofać się.
Wiele ugryzień, o których głośno w telewizji, wynika z niewłaściwego wychowania psów, które żyją w stresie, w zaburzonej hierarchii i stada i zachowują się w sposób skrajny. Nie należy w takiej sytuacji winić psa, a rozpatrzeć, czy właściciel nie doprowadził do tak złego stanu psychicznego czworonoga.

Jeśli masz problem ze swoim psem, potrzebujesz pomocy i wsparcia - napisz do mnie (wychowaniepsow@gmail.com) lub zadzwoń (tel. 513 991 756). Zajmuję się rozwiązywaniem problemów, nauką pożądanych zachowań i budowaniem więzi między psem, a właścicielem. Zajęcia odbywają się indywidualnie, w domu klienta.