yourholisticdog.com |
Istnieje wiele objawów stresu u psa, który bardzo usilnie stara się je nam przedstawić. Z drugiej jednak strony te same sytuacje mogą mieć inne przyczyny. Ziewanie może być sygnałem uspokajającym lub po prostu wyrażać senność. Drapanie może być oznaką stresu lub np. alergii. Liczne objawy są wywoływane przez nieprawidłową dietę, czy brak ruchu.
Jak więc rozpoznać, czy dany sygnał oznacza stres?
Jak więc rozpoznać, czy dany sygnał oznacza stres?
Jeden objaw stresu idzie często w parze z innymi, np. mlaskanie, z oblizywaniem nosa i odwracaniem głowy.
Jeśli dany objaw występuje sporadycznie oznacza to, że stres mógł wyniknąć jedynie z danej sytuacji, np. ruchu ulicznego i jest sytuacją normalną. Należy zwrócić uwagę na sygnał oraz przyczyny i najlepiej wyeliminować problem (w tym przypadku przez socjalizację z ruchem ulicznym - zapraszam na kurs wychowania); Jeśli jednak sygnały występują notorycznie oznacza to, że pies jest stale zestresowany, a wiele czynników składa się na przyczyny tego stanu.
blogspot.com |
Przejdę teraz do objawów stresu u psa, które postaram się omówić jak najszerzej. Proszę jednak pamiętać, że podane poniżej przykłady zachowania psa mogą, ale nie muszą odnosić się do jego poziomu stresu.
Objawy stresu u psów
liziangel.blogspot.com |
http://www.wroblewscy.net |
- biegunki
- łupież
- utrata apetytu
Pies ma problem z koncentracją.
Ma obsesję na jakimś punkcie, np. latającej muchy. Często goni swój ogon.
Zapraszam serdecznie do zapoznania się z częścią III artykułu, na temat tego co zrobić, kiedy zauważyliśmy oznaki stałego stresu u naszego psa.