masterlabradors.com |
- silny i wytrzymały
- wesoły, pełen chęci do działania
- wierny, przywiązany do właściciela
- zrównoważony charakter
- czujny i opanowany
- doskonały węch
- wrodzona chęć do aportowania
- zamiłowanie do wody
- ogromna żarłoczność
- chęć spróbowania wszystkiego pyskiem
- wylewny w okazywaniu uczuć
- lubi dzieci
Dla kogo?
Oczywiście dla myśliwych, którzy wykorzystają wspaniałe możliwości tej rasy. Labrador nada się świetnie jako aporter, również w wodzie, co jest jego naturalną predyspozycją. Dzięki doskonałemu węchowi sprawdzi się również przy tropieniu.
Labrador absolutnie nie nadaje się na stróża, gdyż prędzej zaliże intruza niż ostrzeże o zagrożeniu.
Dobrze wychowany labrador to prawdziwy skarb, przy dogoterapii, ratowaniu ludzi, czy tropieniu narkotyków.
uamigoelperro.es |
- dużo ruchu
- dużo zabawy
- dużo pracy umysłowej
- dużo kontaktu z właścicielem
Jeśli nie jesteś w stanie zapewnić tej cudownej rasie powyższych warunków, nie rób sobie ogromnego kłopotu, biorąc pod swój dach labradora. Jeśli nadal uważasz, że sobie poradzić zachęcam do zobaczeniu filmu "Marley i ja" :)
Wychowanie i szkolenie
charakter i łatwość w szkoleniu. Z drugiej strony jest to rasa, która po amstaffach i bokserach stwarza najwięcej kłopotów właścicielom, sąsiadom i spacerowiczom w parkach.
Na szczęście szkolenie i wychowanie labradora to prawdziwa przyjemność, gdyż psiaki te chętnie pracują w kontakcie z opiekunem. Warto zacząć już od szczeniaka, ponieważ łatwiej nauczyć od podstaw, niż później eliminować już zaistniałe problemy.
Przy wychowaniu należy skupić się na opanowaniu wielkiego entuzjazmu tego psa. Eliminujemy skakanie na gości, zwłaszcza na dzieci, gdyż dorosły labrador może naprawdę zwalić z nóg. Można od małego przyzwyczajać szczeniaka, że wizyty gości wiążą się z miłymi odpoczynkiem na legowisku, a nie skakaniem po kanapie, gościach, czy kradzieży kąsków ze stołu.
Od małego umożliwiamy psiakowi kontakt z innymi psami, gdyż poza względami towarzyskimi, dorosłe psy nauczą naszego malucha panowania nad entuzjazmem, odpowiednio ustawiając go do pionu. W ten sposób nauczy się, że nie należy być zbyt nachalnym dla innych psów.
Od małego uczymy malucha przychodzenia do nogi, gdyż w swym ogromnym entuzjazmie, chęci zabawy i poszukiwania smakowych doznać łatwo jest mu się zatracić i zapomnieć o nas.
123rf.com |
Labradory cechuje skłonność do nadwagi, dlatego należy pilnować, by ilość karmy (zwłaszcza białka), była dopasowana do aktywności ruchowej naszego psa. Przekarmianie jest często przyczyną wielu problemów w zachowaniu psów. Im bardziej karmimy naszego psa, tym więcej ma w sobie energii do działania. Im mniej działań mu zapewnimy, tym więcej znajdzie ich sobie sam.
Dysplazja
Labrador retriever ma genetyczną skłonność do dysplazji, czyli . Decydując się na psa tej rasy obowiązkowo należy sprawdzić dokumenty hodowcy na brak dysplazji u rodziców i "dziadków" naszego szczeniaka, gdyż skłonność ta jest dziedziczona również w drugim pokoleniu.