http://stuffpoint.com |
Jest wiele książek oraz artykułów w internecie poświęconych opisom ras.
Jako wzrokowiec lubię krótko, na temat i najlepiej wypunktowane. Takie
też są moje opisy ras.
W dzisiejszym odcinku pies niezwykle wytrzymały, a przy tym samodzielny i niezależny, czyli Siberian Husky.
POCHODZENIE
Jak wskazuje nazwa rasy, Husky pochodzi z Syberii, gdzie pomagał w hodowli reniferów oraz rybakom i myśliwym. Dopiero po jakimś czasie rasa dostała się do Ameryki Północnej, gdzie sprawdziła się w psich zaprzęgach.
CHARAKTER
kasiahusky89.blog.interia.pl |
- niezależny i samodzielny; "koci" charakter
- inteligentny, bystry, spostrzegawczy
- szybki, zwinny, zgrabny (w porównaniu do Alaskana Malamute woli krótkie dystanse)
- wytrzymały, o sporej sile fizycznej
- zawzięty
- wykazuje brak popędu do obrony, za to sporą pasję łowiecką
- rzadko kiedy szczeka, raczej wyje
- wykazuje spore upodobanie do wędrówek i ucieczek
- lubi zimno, natomiast może ulec przegrzaniu latem
- często uwielbia pływać, więc nie ominie żadnego zbiornika wodnego
PRZEZNACZENIE
W chwili obecnej rasa służy przede wszystkim jako pies rodzinny u osób prowadzących aktywny tryb życia. Hasior lubi dzieci i chętnie będzie spędzał z nimi czas na zabawie. Ze względu na swoje pochodzenie wymaga sporo ruchu oraz pracy umysłowej.
dragon-story.wikia.com |
Wogóle nie nadaje się na stróża, pomimo, że można go trzymać w kojcu przez cały rok. Psy te są odporne na zimno, natomiast wymagają towarzystwa, nawet mieszkając na dworze.
DLA KOGO
Dla opanowanego, cierpliwego i konsekwentnego właściciela. Pomimo swojej inteligencji, Husky jest trudny w prowadzeniu ze względu na swój niezależny i samodzielny charakter. W czasie szkolenie szybko się nudzi i łatwo rozprasza.
Pomimo samodzielność w działaniu Siberian Husky jest psem niezwykle towarzyskim i wymaga "sfory" do szczęśliwego życia. Nawet psu trzymanemu w kojcu należy zapewnić towarzystwo. Kiedy hasior czuje się samotny może "wyśpiewywać" długie arie swoim pięknym wyciem ;) Psy te czują się świetnie z innymi przedstawicielami swojej rasy.
www.tapeciarnia.pl |
Ponadto pies ten wymaga aktywnego trybu źycia i sporej dawki ruchu, inaczej może stać się osowiały, lub wręcz przeciwnie niszczycielski. Pamiętajmy, że psiak trzymany na podwórku również potrzebuje "się wybiegać". Nie zrobi tego sam, na podwórku, czynność ta wymaga wyjścia na spacer. Na podwórku pies śpi, chodzi, rozgląda się, wącha, a nie biega!
Najlepiej jeśli husky znajdzie się w domu, gdzie nie ma innych zwierząt, ponieważ nie przepada za nimi i może nawet je atakować. Kiedy widzi kota, czy królika po prostu budzi się w nim instynkt łowiecki. Czasem może też wykazywać agresję względem innych psów, a każde jej objawy należy od szczeniaka eliminować.
SZKOLENIE I WYCHOWANIE
Siberian ze względu na swój niezależny charakter wymaga wychowania już od szczeniaka. Warto pracować na skupieniem uwagi psa oraz posłuszeństwem względem wszystkich członków rodziny.
tapeciarnia.pl |
Ponadto od szczeniaka należy przekierowywać instynkt łowiecki oraz wyeliminować zachowania agresywne względem innych zwierząt.
Dodatkowo im szybciej nauczymy psa chodzić grzecznie na smyczy, tym łatwiejsze będą wspólne spacery, gdy psiak podrośnie i nabierze siły.
Dodatkowo im szybciej nauczymy psa chodzić grzecznie na smyczy, tym łatwiejsze będą wspólne spacery, gdy psiak podrośnie i nabierze siły.
Pamiętajmy, że nie wychowany Siberian Husky może stać się agresywny również względem ludzi!
KRZYŻÓWKI Z INNYMI RASAMI
W ostatnich latach, rasy Sybierian Husky i Alaskan Malamute stały się bardzo popularne, co znacznie odbiło się na cechach rasowych zwierzaków, widywanych na ulicach. Oczywiście tylko nikły procent widywanych czworonogów to osobniki rasowe, z rodowodem, a reszta to krzyżówki wspomnianych dwóch ras oraz mieszańce z innymi, często owczarkowatymi psami.
ahojslovakia-lydka.blogspot.com |
Problem jest taki, że Husky jest psem stosunkowo trudnym w prowadzeniu, a wymieszanie jego cech charakteru takich jak np. samodzielność i niezależność z dominującymi cechami innych psów mogą w konsekwencji prowadzić do powstania naprawdę trudnego w wyszkoleniu psa. Zresztą tak naprawdę nie wiadomo czego się po takich mieszańcu spodziewać.
UCIECZKI
Nie można liczyć na to, że bezproblemowo spuścimy naszego psa ze smyczy. U husky'ego instynkt łowiecki i wiecznie regenerujące się pokłady energii mogą zaprowadzić go daleko od domu. Miejmy psa cały czas na smyczy, ponieważ w momencie, gdy coś wywęszy, bardzo trudno jest go od tego odwołać i zanim się obejrzymy pies może być już całe kilometry od domu.