19 lipca 2012

Nauka "dobrze" i "źle", czyli jak komunikować psu nasze oczekiwania

Justyna Wójcik, szkolenie i wychowanie psów Wrocław, fot. Michał Trybus,
fot. Michał Trybus
Bardzo ważne jest, by znaleźć prosty sposób na komunikowanie psu, czy jego zachowanie nam odpowiada, czy też jest niepożądane. Jest to ważne, nie tylko w czasie nauki komend, czy szkolenia, ale przede wszystkim później, w czasie naszego wspólnego życia z czworonogiem. Poprzez takie proste określenia, jak "dobrze", czy "źle" (dobór słów zależy od Was), możemy w szybki sposób zakomunikować zarówno nieprawidłowo wykonaną komendę, jak i naszą dezaprobatę względem kopania dziur w ogrodzie ;)

Nauka wspomnianych słów jest bardzo prosta i opiera się na skojarzeniach. Żeby nauczyć psa znaczenia słowa "dobrze", wystarczy naszykować trochę smakołyków, po czym wypowiadać wybrane przez nas słowo. Po każdym "dobrze" (oczywiście z  entuzjazmem:)) dajemy psu smakołyka. Po kilku próbach, nasz pupil będzie kojarzył, że wymawiane słowo ma "smaczny" wydźwięk pozytywny ;)

Należy jednak uważać, by nie przesadzić z entuzjazmem - mamy skupić uwagę psa, ale nie przywoływać go, albo sprawiać, by wykonywał jaką komendę. W przeciwnym razie pies zacznie kojarzyć słowo "dobrze" z określoną czynnością.

W przypadku określenia "źle" sprawa wygląda trochę inaczej. Możemy nauczyć psa negatywnego skojarzenia, tylko w sytuacji, gdy przyłapiemy go na niepożądanej czynności. Wtedy mówimy stanowcze "nie" (nie ma potrzeby krzyczeć) i zabieramy mu możliwość robienia tego, co do tej pory wykonywał. Dla przykładu: pies wskoczył na łóżko, a nam to nie odpowiada. Mówimy stanowczo "nie", po czym zrzucamy psa z łóżka. Nie bijemy psa, nie ma takiej potrzeby, by nauczyć go określenia "nie"! Wystarczy zabrać mu nagrodę, którą sam sobie daje, bez naszej aprobaty.

Jak wspomniałam wcześniej wybór określeń należy do Was. Ważne, by wybrane słowa były krótkie, a ich sposób wypowiadania nadawał im pozytywny lub negatywny wydźwięk. Należy pamiętać, że pies zareaguje najbardziej na nasze emocje i ton głosu, a nie samo słowo. Krótkie ma być dlatego, by łatwo do niego dotarło i mógł szybko się na nim skupić. 


jak komunikować się z psem, jak pokazać psu co nam pasuje, jak oduczyć psa
irytek05.blox.pl
Warto wybrać takie słowa, które wskakują nam automatycznie, np. super, a które u każdego z nas mogą być inne. Będzie nam wtedy łatwiej w sytuacji, kiedy wymagana jest błyskawiczna reakcja, wypowiedzieć słowo, które nasz psiak odpowiednio zinterpretuje. W ten sposób komunikacja z pupilem stanie się dużo prostsza i szybsza. 


Przykłady pozytywów:
- dobrze
- ok
- ładnie
- super
- ślicznie

Przykłady negatywów:
- źle
- nie 



Lepiej nie używać zwrotów w rodzaju "nie wolno", ponieważ dla psa nie ma różnicy pomiędzy "wolno", a "nie wolno" - zwierzaki słabo interpretują słowo "nie" w połączeniu z innymi.

Miłej zabawy w nauce "dobrze" i stanowczości w nauce "nie" ;)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...