21 października 2013

Cieczka i dojrzałość płciowa u suczki

Kiedy suczka osiąga dojrzałość płciową?

Osiągnięcie dojrzałości płciowej następuje zazwyczaj w przedziale wiekowym od 6 do 24 miesiąca życia. Przy czym rasy małe osiągają dojrzałość płciową szybciej (6-8 miesiąc życia), niż przedstawicielki ras dużych (12-20 miesiąc życia), co wiąże się z koniecznością osiągnięcia przez nie odpowiedniej masy ciała.

Pierwsza cieczka
Płeć psa, sterylizacja, suk, suczka, pies, psów, ruja, Cieczka i dojrzałość płciowa, behawiorysta, Justyna Wójcik, jak wychowania psa, wychowanie psa, szkolenie, Wrocław,
dogs.lovetoknow.com

Pierwsza cieczka jest często nie zauważalna dla właściciela, pomimo, że dostrzegalna przez sąsiadujące psy. Cechują ją krótszy okres trwania od każdej następnej.

Druga cieczka i każda następna

Każda kolejna cieczka trwa ok. 21 dni i pojawia się zazwyczaj co 6 miesięcy (często w okresie wiosennym lub jesiennym). Odstępstwa są zależne od rasy - u niektórych ras cieczka może występować częściej (np. owczarek niemiecki co ok. 5 miesięcy) lub rzadziej (np. jamnik co ok. 8 miesięcy czy chart co ok. 12 miesięcy).

Objawy wystąpienia cieczki

  • silne obrzmienie dróg rodnych
  • plamienie z dróg rodnych ( z początku w ciemnoczerwonym kolorze, następnie coraz bardziej przezroczyste)
  • suczka częściej oddaje mocz, dając w ten sposób informacje zalotnikom
  • zmienny apetyt, nieposłuszne zachowanie (widoczne zwłaszcza u grzecznych, wychowanych osobników), zmiany nastroju (od apatii do nadpobudliwości)
  • suczka staje się bardzo atrakcyjnych dla psów

Przebieg cieczki

Płeć psa, sterylizacja, suk, suczka, pies, psów, ruja, Cieczka i dojrzałość płciowa, behawiorysta, Justyna Wójcik, jak wychowania psa, wychowanie psa, szkolenie, Wrocław,
psy-pies.com
Przez pierwsze 10 dni suka nie toleruje samców w pobliżu, a nawet może ich agresywnie odstraszać. Wtedy też wydzielina przyjmuje zazwyczaj kolor czerwony. Kolejne dni należą do płodnych, a w tym czasie suczka akceptuje samców i staje się dla nich jeszcze bardziej atrakcyjna. Wydzielina przybiera jasny kolor lub staje się prawie przeźroczysta. Na te dni należy zwracać największą uwagę, zwłaszcza, że to okres, w których suczka może stać się bardzo niespokojna i podejmować próby ucieczki. Dni płodne trwają zazwyczaj ok. 5 dni (czyli mniej więcej między 9 a 14 dniem cieczki). Pamiętajmy, że psy są w stanie wyczuć feromony suczki w rui nawet z odległości kilku kilometrów, a ich pomysłowość w osiągnięciu celu zadziwiająca.

Sterylizacja

Sterylizacja to usunięcie jajników i macicy suki, co czyni ją bezpłodną i eliminuje występowanie cieczki, ale zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu rozrodczego i ciąży urojonej.

Jak uniknąć ciąży

W czasie rui wyprowadzamy suczkę jedynie na smyczy, nigdy nie puszczamy jej luzem. Spacery są krótkie, jedynie na załatwienie potrzeb. Nie zostawiamy również suczki luźno na ogrodzonym terenie. Psy są bardzo pomysłowe, gdy w grę wchodzi instynkt. Pamiętajmy też, że instynkt przetrwania zawsze weźmie górę nad posłuszeństwem. Nie dziwmy się, więc, że suczka, nie zechce do nas wrócić na komendę.

Czy suka powinna mieć młode chociaż raz?

Nie ma takiej potrzeby. Brak potomstwa , chociażby raz nie wpływa negatywnie na zdrowie suki. Jeśli nie jesteś hodowcą, nie rozmnażaj niepotrzebnie. Nie przyczyniaj się do wzrostu populacji psów bezdomnych i skazanych na schronisko oraz uśpienie.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...