W czasie podejmowania decyzji o przygarnięciu psa należy wziąć pod uwagę wiele kwestii, w tym niezwykle istotną: czy w domu mamy małe dzieci, lub planujemy, że pojawią się w niedługim czasie.
Gdy już mamy małe dziecko (do ok. 10 roku życia)
Jeśli członkiem naszej rodziny jest małe dziecko warto zdecydować się na psa mniejszej lub średniej wielkości, ale nie należy przesadzać, gdyż małe dziecko może przypadkiem wyrządzić krzywdę zbyt małemu i delikatnemu pieskowi (jak np. chihuahua, czy york).
dog-obedience-training-review.com |
W czasie wyboru rasy warto pokierować się jej predyspozycjami, np. skłonnością do dominacji, której lepiej unikać przy małym dziecku. Jeśli wybierzemy psa dominującego dziecku będzie trudniej zaznaczyć swoją pozycję w rodzinie i może mieć problem przy wyegzekwowaniu posłuszeństwa psa. Rasy polecane dla rodzin z małymi dziećmi to: cocker spaniel, buldożek francuski, boston terier, welsh corgi, owczarek australijski, pudel średni.
Rodzinom z dziećmi nie poleca się natomiast terierów, jamników, czy sznaucerów, gdyż ich upartość oraz ostry charakter wymagają dobrego przewodnika. Ponadto szczekliwość i hałaśliwość może przeszkadzać dziecku.
dogs.thefuntimesguide.com |
Dziecko, już od wczesnych lat, należy uczyć zachowania się w pobliżu psa. Pilnujemy, by maluch nie łapał psa za uszy, czy ogon, ani nie próbował się na niego wdrapać. Pokazujemy mu jak głaskać psa (po grzbiecie). Pilnujemy, by nie dawało psu jedzenie samowolnie, a jedynie wtedy, kiedy mamy nad tym kontrolę (najlepiej, by maluch miał smakołyki dla psa na rozłożonej dłoni). Oczywiście niektóre psy mają wyjątkową cierpliwość do dzieci i w ich towarzystwie maluch może pozwolić sobie na trochę więcej, ale dziecko i pies zawsze muszą być pod opieką osoby dorosłej. Czasem wystarczy, że psiak kłapnie na dziecko, by maluch zraził się do czworonogów. Należy też pamiętać, że pies może czasem drasnąć zębami w odruchu obronnym, wręcz odruchowym, by zakomunikować, że coś mu się nie podoba. Nie jest to nawet ugryzienie, ale dla dziecka może to być coś poważnego. Należy mieć zawsze na uwadze, że złe skojarzenia ze zwierzętami pozostają w dziecięcej psychice zazwyczaj na długie lata, a nawet trwają w czasie ich dorosłego życia.
Gdy maluch podrośnie do wieku przedszkolnego, warto, by pracował z psem, tzn. ćwiczył z nim podstawowe komendy za nagrody (oczywiście zawsze pod opieką dorosłego). Jeśli interesuje Was praca dziecka z psem zapraszam na szkolenie do mnie, gdzie nauczę malucha, jak nawiązać kontakt z psiakiem i pokażę, że czworonóg to wspaniały przyjaciel człowieka (więcej o szkoleniu tutaj) :)
Starsze dziecko (po 10 roku życia; nastolatek)
telegraph.co.uk |
W przypadku starszych dzieci łatwiej jest wybrać psa, z którym dziecko się dogada, a przy okazji nawzajem nie zrobią sobie krzywdy. Do ras polecanych przy starszych dzieciach należą (poza wspomnianymi wcześniej): seter irlandzki, owczarek francuski, a także niemiecki, petit basset griffon czy terier szkocki.
W tym wieku łatwo jest zainteresować dziecko psem i sprawić, że wytworzy się między nimi przyjacielska więź. Warto, by starsze dziecko wychodziło z psem na spacer (młodsze dziecko razem z opiekunem!), ćwiczyło komendy i uczyło psich sztuczek.
Inne rasy, które świetnie sprawdzą się, przy dzieciach, ale....
Istnieją też inne rasy, które dobrze znoszą towarzystwo dzieci, ale mają większe wymagania w utrzymaniu. Jeśli zależy nam na dużym psie, a posiadamy ogród możemy zaprosić pod swój dach nowofunlanda, owczarka berneńskiego (uwaga lubią uciekać!), czy podhalana. Jeśli prowadzimy aktywny tryb życia świetnie sprawdzą się beagle, bokser, albo samoyed. Jeśli wolimy mniejszego psiaka nada się cavalier king charles, tyle, że jego sierść wymaga sporo czasu na pielęgnacje. Dzieci lubią również goldeny i labradory, ale te z kolei wymagają wręcz rygorystycznego przestrzegania zasad i granic, inaczej "wchodzą na głowę", co w konsekwencji może sprawdzić, że staną się agresywne.
Gdy w domu pojawia się niemowlę
www.albany.com |
Jeśli mamy już psiaka, a teraz spodziewamy się przyjścia na świat maluszka to musimy zwrócić sporą uwagę na delikatność tej sytuacji. Kiedy dzieciątko będzie jeszcze w brzuchu mamy psiak wyczuje, że coś się zmienia, gdyż zapach kobiety ulegnie zmianie. Często psy wiedzą o tym nawet przez ludźmi i zaczynają się "dziwnie" zachowywać, np. stają się ostrożniejsze w czasie zabawy z przyszłą mamą ;)
W tej sytuacji najważniejsze jest, by nie eliminować psa z rodzinnego życia, kiedy na świat przyjdzie maluch. Jeśli w czasie przewijania, czy karmienia będziemy zamykać psa w innym pomieszczeniu, albo nie pozwolimy mu na wąchanie nowych, niemowlęcych zapachów wyganiając go z pokoju, pies odczuje w nowym członku rodziny konkurencję i będzie próbował zawalczyć o pozycję, przez może stać się nawet agresywny dla maleństwa. Pamiętajmy, by mieć nadzór nad zachowaniem psa w pobliżu maleństwa, ale zachowujmy się przy tym normalnie, pozwalając psu na normalne, standardowe zachowania, jakie miały miejsce do tej pory.
www.examiner.com |
Zresztą, z początku pies zainteresuje się maleństwem, ale kiedy zobaczy, że sytuacja się nie zmieniła - nadal jest karmiony, ktoś się z nim bawi, chodzi i na spacery i może przebywać w pobliżu członków rodziny - maleństwo przestanie go interesować.
Wielu lekarzy uważa, że kontakt dziecka ze zwierzęciem już od najmłodszych lat zmniejsza ryzyko alergii na sierść u takich dzieciaków, które mogą się na nią uodpornić, już w początkowych momentach budowania własnej odporności.
Najważniejsze...
123rf.com |
W czasie przygarniania psa pod dach rodziny z dzieckiem należy przede wszystkim pamiętać, że za wszystko zawsze odpowiedzialny jest rodzic, osoba dorosła, a dziecko dopiero uczy się zachowania względem psa. To my, przede wszystkim czynami nie słowami, dajemy dziecku przykład jak traktować zwierze, czyli osobnika słabszego od siebie. To my uczymy dziecko dobroci, cierpliwości, troski, odpowiedzialności i emaptii. Pamiętajmy, by dawać dziecku dobry przykład, prosto z serca, bo wszystkie strony na tym korzystają :)