Jest wiele książek oraz artykułów w internecie poświęconych opisom ras. Jako wzrokowiec lubię krótko, na temat i najlepiej wypunktowane. Takie też są moje opisy ras.
Dzisiaj przedstawię dostojnego Dobermana :)
Pochodzenie
Niemcy. Ze skrzyżowania ras pinczer, rottweiler, owczarek beauceron i dog niemiecki;
tumblr.com |
Charakter
- okazały, silny i dynamiczny pies
- szybki, zwinny
- doskonały węch
- odważny, obronny, bojowy, cięty
- zdolny do rozpoznawania rzeczywistego zagrożenia
- nieustępliwy
- uważny, czujny
- nieufny względem obcych
- pies jednego pana
- wierny, oddany
- skłonny do dominacji; ma charakter przywódcy
- inteligentny, bystry
- uparty - trzeba go do siebie przekonać w czasie ćwiczeń; potrafi być oporny i buntować się;
- niezależny, z charakterem
www.akc.org |
Przeznaczenie
Pies obronny, stróżujący, tropiciel. Nie nadaje się do całorocznego stróżowania ze względu na brak podszerstka, a przez to ograniczoną odporność na zimno.
Dla kogo?
Osoby doświadczonej w wychowaniu i szkoleniu psów. Właściciel musi być osobą bardzo stanowczą, konsekwentną, potrafiącą dopilnować przestrzegania zasad. Nie nadaje się dla osób pobłażliwych.
- Osoby aktywnej fizycznie oraz dysponującej czasem. Doberman wymaga sporo szkolenia, ćwiczeń (pracy umysłowej) oraz sporo ruchu. Psy te lubią towarzystwo pana.
- Rodziny bez małych dzieci (nie przepada za nimi).
Szkolenie i wychowanie
Wymaga obowiązkowo szkolenia w zakresie posłuszeństwa oraz stanowczego wychowania. Nie wolno wyzwalać w psie zachowań agresywnych, chyba, że szkolony jest na psa obronnego.
- Inteligentny, dobrze się uczy
- Uparty - trzeba go do siebie przekonać
Niezwykle ważna jest hodowla, w której zakupujemy psa. Należy ją dokładnie sprawdzić, tak by wyeliminować możliwość przygarnięcia psa bojaźliwego, lub nadmiernie agresywnego. Doberman powinien być opanowany i umieć rozpoznać prawdziwe zagrożenie. Powinien być odporny na głośne, nagłe hałasy, jak np. wystrzały.
Kopiowanie uszu i ogonów
Kwestia kopiowaniu uszu i ogonów u psów jest dosyć kontrowersyjna. W Polsce jest ona zakazana prawem, zgodnie z Ustawą o Ochronie o Ochronie Zwierząt. Dodatkowo nie jest pewne, czy dla psa zabieg ten nie jest bolesny (więcej tutaj). Skąd wziął się ten zwyczaj? Niegdyś ucinano ogony oraz uszy ze względu na bezpieczeństwo psa pracującego, obecnie w większości przypadków nie ma takiej potrzeby, a zabieg jest przeprowadzany ze względów wizualnych.