30 maja 2013

Bulterier, pogromca byków?

facebook.com/MissBulterier/timeline
Jest wiele książek oraz artykułów w internecie poświęconych opisom ras. Jako wzrokowiec lubię krótko, na temat i najlepiej wypunktowane. Takie też są moje opisy ras. 

Pochodzenie
Rasa została ukształtowana w Anglii, ze skrzyżowania buldogów z terierami. Przystosowana do walk z bykami i psami. Po wprowadzeniu zakazu, bulterier stał się bywalcem salonów. 

W późniejszym czasie, rasę łączoną z dalmatyńczykiem.

Charakter

  • inteligentny indywidualista, o własnym zdaniu
  • silny, odważny
  • bojowy i cięty (względem innych zwierząt)
  • muskularny, zręczny
  • cierpliwy, uczuciowy
  • nieustępliwy, sprytny
  • radosny, otwarty na świat

Kontakty z dwu i czworonogami

Wbrew powszechnej opinii, bulterier nie nadaje się na psa obronnego, czy stróżującego. Rasa nie wykazuje agresji względem ludzi, a dzieci są dla bulteriera świetnymi kompanami do zabaw. Należy jednak mieć go na oku, ze względu na siłę, zwrotność i entuzjazm, który może skończyć się siniakami, po wyjątkowo szaleńczej zabawie. 

cechy charakteru, jak nauczyć psa, jak wybrać psa, jaką rasę wybrać, Krótko o rasach, nauka komend, pochodzenie rasy, szkolenie, bulterier, bull terier, Wrocław, wychowanie, psy do walk, typ bull, bullterier
www.mypetsmart.com
Inaczej ma się z jego stosunkiem do innych zwierząt. Pomimo, że rasa hodowana jest obecnie do towarzystwa, ma jeszcze w sobie kilka starych cech z walki z bykami i psami. W związku z nimi bulterier może wykazywać agresję względem innych zwierząt. Reakcje takie powinny być natychmiast karcone, a eliminacja tych cech powinna zacząć się już od szczeniaka. Nie należy jednak ograniczać kontaktów tego otwartego i żywiołowego psa z innymi czworonogami, a jedynie unikać jak ognia psów, które same mają problem z agresją.   

Dla kogo?

Dla konsekwentnego i opanowanego właściciela, który posiada spory zapas smakołyków i cierpliwości. Bulterier wykazuje skłonność do dominacji, jeśli mu się na to pozwoli, więc konieczne jest, by pokazać szczeniakowi, że to właściciel opiekuje się nim, a nie odwrotnie.

cechy charakteru, jak nauczyć psa, jak wybrać psa, jaką rasę wybrać, Krótko o rasach, nauka komend, pochodzenie rasy, szkolenie, bulterier, bull terier, Wrocław, wychowanie, psy do walk, typ bull, bullterier
www.petguide.com
Świetnie nada się dla mieszkającej w bloku rodziny z dziećmi. Zwłaszcza jako szczeniak, bulterier jest psem pełnym energii, a najlepszym sposobem jej spożytkowania są długie spacery i zabawy z piłeczką. Z czasem psiak staje się coraz większym kanapowcem. Nie należy też od niego wymagać przebiegania maratonów, czy ciągnięcia roweru, gdyż jego potrzeby na ruch są raczej umiarkowane.

Nie nadaje się na stróża i psa obronnego, a przy tym nie można trzymać go na dworze.

Wychowanie i szkolenie 

Już od szczeniaka warto rozpocząć szkolenie w zakresie komend, by nauczyć psiaka skupiania uwagi na właścicielu. Jako pies niezależny, o własnym zdaniu często zaneguje nasze propozycje komend, warto więc zaopatrzyć się w dobre smaczki i sporą dawkę cierpliwości. Należy również wykazać się konsekwencją, ponieważ bulterier zapamięta i wykorzysta przeciwko nam każdą naszą słabość.

Od szczeniaka należy bezwzględnie eliminować wszelkie przejawy agresji względem innych psów.  Jest to właściwie największy problem jaki występuje o tej rasy, ponieważ stare geny jeszcze odzywają się w czasie dorastania psiaka.

Zdrowie

Podatny na alergie, ze względu na białą sierść. Dodatkowo z genem białej sierści powiązana jest głuchota, dlatego też należy sprawdzić, czy hodowla posiada odpowiednie badania wykazuje zdrowie dziadków, rodziców i samego szczeniaka.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...