animal-backgrounds.com |
Socjalizacja
Socjalizacją psa nazywamy przystosowanie go do warunków domowych i podwórkowych w jakich przyjdzie mu spędzić życie. Chodzi przede wszystkim o likwidacje lęków, np. przed sprzętami domowymi, warunkami atmosferycznymi (np. burzą), ruchem ulicznym i środkami transportu, czy dotykiem człowieka.
Jest to niezwykle ważny krok w psiej edukacji, gdyż buduje pewność siebie i odwagę psa oraz likwiduje liczne przyczyny napięć. Pies nie przyzwyczajony do tych bodźców będzie przebywał w stanie stałego stresu, który może wywoływać liczne choroby, a nawet zachowania agresywne.
Kiedy socjalizujemy psa? Już w momencie przybycia szczeniaka do domu, maluch poznaje swoje otoczenie. Kiedy tylko oswoi się z nowym miejscem i stanie się odważniejszy w wędrówkach po mieszkaniu możemy rozpocząć proces socjalizacji. Warto robić to pod okiem specjalisty, by nie doprowadzić do skutków odwrotnych i nie wzmóc zachowań lękowych u szczeniaka.
puppypict.blogspot.com |
Nauka komend
Nauka komend jest idealnym wyjściem do dalszego wychowania oraz buduję naszą więź z psiakiem. Warto zacząć już od małego uczyć go podstawowych komend, jak "siad", "leżeć", czy "do mnie". Z drugiej strony nie podnośmy poprzeczki za wysoko, by psiak się nie zniechęcił. Warto również wziąć pod uwagę uwarunkowania rasowe, co oznacza, że jedne psy będą chętne do ćwiczeń, inne zaś mogą się szybko nudzić i rozpraszać. Pamiętajmy, by ćwiczyć z psiakiem tylko chwilkę, dosłownie parę minut. Powtarzajmy ćwiczenia często, ale przez króciutki okres czasu.
Kiedy zacząć? Najlepiej wprowadzać już pierwsze komendy, kiedy psiak bez problemu się porusza - chodzi, biega i poznaje świat zewnętrzny, czyli w okolicy 2,5 - 3 miesiąca życia psiaka. Właściwie psi mózg jest gotowy na naukę po 7 tygodniach, ale dajmy psu chwilkę, by oswoił się z nowym miejscem.
Pamiętajmy również, by ustalić te same wyrażenia na komendy, tak by wszystko członkowie rodziny nazywali je tak samo. Warto również, by starsze dzieci (szkoła podstawowa) włączyły się w ćwiczenie komend, a młodsze dzieci zostały nauczone prawidłowego zachowania się przy piesku.
Wychowanie
Tak naprawdę proces wychowania psa zaczyna się jeszcze kiedy przebywa z matką (więcej tutaj), a w naszym domu od momentu socjalizacji, ale ważne jest, by do tego wszystkiego wprowadzić zasady, jakich chcemy, by psiak przestrzegał i uczyć go od momentu, kiedy "stanie na własne nogi", to znaczy, od momentu, gdy oswoi się z nowym miejsce i rozpocznie poznawcze wędrówki.
Jak to zrobić? Otóż ustalić z całą rodziną wspólne zasady dla psa, np. czy może leżeć na kanapie, czy dokarmiamy go w czasie spożywania posiłków itp., a następnie konsekwentnie i stanowczo ich przestrzegać. Tak naprawdę nie treść ustaleń jest istotna, ale konsekwencja ich przestrzegania.
www.tumblr.com |
Ruch
Pamiętajmy o tym, że szczeniak rośnie i jego kości potrzebują niezbędnej dawki zarówno witamin, jak i odpoczynku. Nawet w przypadku szczeniaków sportowych ras psów, takich jak syberian husky nie można nadużywać ruchu, gdyż kościec źle się wtedy ukształtuje, a dla psa nadmierny ruch jest bardzo stresujący. Pamiętajmy też, by szczeniak nie zeskakiwał z kanapy, albo ze schodów i przesadnie nie wariował, gdyż może to bardzo źle wpływać na rozwój jego stawów.
Podsumowując...
Już od pierwszych dni szczeniaka w nowym domu, psiak poznaje swoje otoczenie i uczy się reagować na nie. Przyzwyczajajmy psa do sytuacji, które w przyszłości mogły by stać się dla niego niekomfortowe i stresujące. A co ważniejsze róbmy to z głową, czyli rozważnie. Pamiętajmy też, że pies szybko się uczy i jeśli od początku będziemy względem niego niekonsekwentni (zarówno w nauce komend, jak i wychowaniu) nauczy się to wykorzystywać, a praca z nim stanie się dużo trudniejsza. Bądźmy więc dobrymi przewodnikami naszego maluszka, nawet wtedy, gdy mamy ochotę jedynie tulić go całymi dniami ;)