10 maja 2013

Kiedy zabrać szczeniaka od suki?

Kiedy zabrać szczeniaka od suki, rozwój szczeniaka, jak pies rośnie, jak pies się rozwija, rozwój psa, kiedy uczyć psa, socjalizacja, dlaczego po 7 tygodniach, dog selector, jaką rasę wybrać,
favim.com
Niezwykle ważne jest, by zabrać szczeniaka od suki w odpowiednim momencie, gdyż przedwczesne lub zbyt późne przygarnięcie go niesie pewne konsekwencje.

Kiedy?

Po 7 tygodniach życia

Dlaczego wtedy?

Szczeniak po przyjściu na świat przebywa z początku z matką i rodzeństwem, gdzie otrzymuje podstawowe psie nauki. Jest to okres socjalizacja malucha z psami, który ma kluczowe znaczenie w jego późniejszych kontaktach z pobratymcami.

Szczeniaki, w tym okresie uczą się psich zabaw, poznają swoje możliwości fizyczne oraz zostają nauczone przez sukę podstawowej psiej komunikacji.

W czasie braterskich i siostrzanych zabaw szczeniaki uczą się z jaką siłą mogą wykorzystywać zęby i uścisk pyska, by była to zabawa, a z jaką wyrządzają krzywdę. Uczą się interpretacji psiej mowy ciała na podstawie wydawanych przez szczeniaki oraz sukę odgłosów. W okolicy ok. 5 tygodnia suka odstawia młode od sutków poprzez ostrzegawcze pomrukiwanie, a nawet warknięcie, co uczy szczeniaka psiej komunikacji i dyscypliny. 

Kiedy zabrać szczeniaka od suki, rozwój szczeniaka, jak pies rośnie, jak pies się rozwija, rozwój psa, kiedy uczyć psa, socjalizacja, dlaczego po 7 tygodniach, dog selector, jaką rasę wybrać, Oczywiście ważne jest, by w tej fazie szczeniaki również miały kontakt z człowiekiem, poprzez dotyk.

Jeśli szczeniak zostanie zbyt wcześnie zabrany od suki może mieć poważne braki w psiej etykiecie, interpretacji psiej mowy ciała oraz wydawanych przez nich ostrzegawczych dźwięków, co może doprowadzić do niezamierzonych konfliktów z psami. Dodatkowo taki szczeniak nie otrzymał pierwszych zasad dyscypliny od suki i może stwarzać problemy z posłuszeństwem.

Po 7 tygodniach...

Po 7 tygodniach życia nadchodzi pora na socjalizację szczeniaka z człowiekiem, głównym kompanem w czasie jego życia. Umysł psiaka jest już gotowy na naukę, a szczeniak jest odstawiony od sutka - możemy więc zmieniać otoczenie psa i przyzwyczajać go do nowych warunków.

Jeśli zabierzemy psa zbyt późno od suki, będzie mu trudniej się przyzwyczaić do nowego otoczenia pełnego ludzi, a pozbawionego psów, co może doprowadzić do zaburzeń behawioralnych, a w konsekwencji psiak może stać się osowiały lub agresywny, a także trudniej będzie nam nawiązać z nim kontakt.

Jak wybrać szczeniaka?

Kiedy zabrać szczeniaka od suki, rozwój szczeniaka, jak pies rośnie, jak pies się rozwija, rozwój psa, kiedy uczyć psa, socjalizacja, dlaczego po 7 tygodniach, dog selector, jaką rasę wybrać,
gerberbabycontest.net
Przede wszystkim należy wcześniej sprawdzić hodowle, tak by spełniała wymogi Związku Kynologicznego, inaczej nie można nabyć w niej szczeniaka (od 2012 roku jest to nielegalne! info tutaj). Dodatkowo trzeba wybrać szczeniaka dopasowanego do naszych potrzeb i możliwości, nie wspominając już o odpowiednim wyborze rasy.


Więcej informacji tutaj:

- wybór szczeniaka tutaj
- opisy ras tutaj
- selektor ras tutaj

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...