blogs.discovery.com |
Pamiętacie reklamę Pedigree z psią sztuczną szczęką? Czy to tylko dobry chwyt reklamowy na kolejny drogi, psi smakołyk, czy nasi pupile naprawdę wymagają czyszczenia zębów?
Krąży na ten temat wiele poglądów, a ich znaczna część opiera się na starych przekonaniach jakoby pies jako zwierze, nie potrzebował ludzkich zabiegów. Być może kiedyś, gdy psy były hodowane i trzymane w bardziej naturalnych warunkach (np. naturalne pożywienie w odpowiednich proporcjach, mniej ograniczeń, np. naturalnego czyszczenia zębów przy gryzieniu patyków) sytuacja wyglądała inaczej.
Obecnie jednak warto zadbać o uzębienie naszego pupila, tak, by nie rozwinęły się choroby jamy ustnej, mogące doprowadzić nawet do utraty zębów. Jednym z najpopularniejszych schorzeń psiej jamy ustnej jest kamień nazębny, który może prowadzić do zapalenia dziąseł, krwawienia i wypadania zębów.
www.przychodnia-pupil.com.pl; http://www.lecznica.zgora.pl/ |
Jak dbać o higienę psich zębów i dziąseł?
Gryzaki, Dental Sticks, czy inne przysmaki do czyszczenia zębów
www.petworld-uk.com |
W sklepach zoologicznych można nabyć specjalne gryzaki, takie jak Dental Sticks produkcji Pedigree. Smakołyki te są niezwykle twarde i pies musi się trochę namęczyć zanim w całości je pogryzie, a każda taka zabawa to mechaniczne czyszczenie psich zębów. Osobiście polecam ten produkt Pedigree - Reksio go uwielbia, a na pierwsze weterynaryjne czyszczenie zębów pojechaliśmy dopiero w jego wieku 9 lat. Innym sposobem jest dawanie psu grubych kości (nie z kurczaka, pustych w środku, mogących uszkodzić wnętrzności) lub uszu od świni.
Naturalną odmianą tych smakołyków są po prostu grubsze patyki, które psy uwielbiają obierać z kory i rozgryzać na drobniutkie patyczki. Jest to bardzo dobry zabieg czyszczący na zęby. Uważajcie jednak, przy używaniu patyków do aportowania - istnieje ryzyko, że ostry patyk pokaleczy psy w czasie jego łapania - lepiej używajcie gumowych zabawek lub piłeczek. Niektórzy uważają również, że po gryzieniu patyków pies może uszkodzić wnętrzności, ale moim zdaniem nie można popadać w przesadę, jednak pies to zwierze, radzi sobie z niedogodnościami natury. Można mieć za to na niego oko, w czasie prac porządkowych w obrębie gałęzi ;)
Szczotkowanie zębów
pupilandia.pl |
Na rynku istnieje duży wybór produktów do czyszczenia psich zębów oraz dziąseł. Jedno jest pewne - nie należy używać ludzkiej szczoteczki, ponieważ ułożenie zębów w psiej jamie ustnej, ich kształt, wielkość i inne czynniki różnią się wyraźnie od naszej jamy, a nie chcemy przecież zrobić psiakowi krzywdy.
Przetestowałam kilka rodzai psich szczoteczek i szczerze mówiąc najbardziej odpowiadają mi te nakładane na palec, ale to kwestia gustu. Każdy psi pysk jest inny i w związku z tą różnorodnością w wielkości, kształcie i zachowaniu psa w czasie pielęgnacji dobór szczoteczki jest indywidualny. Jednak nakładka służy do czyszczenia zębów, a druga do masażu i czyszczenia dziąseł (ta krótka, gumowa).
Również w przypadku zakupu pasty należy skierować swe kroki do sklepu zoologicznego. Polecam produkty firmy Trixie, które używa mój psiak ;)
Istnieją również inne, bardziej nietypowe produkty, np. spray'e do czyszczenia psiej jamy. Zależy co kto lubi. Ja wolę unikać psikania mojemu psu do pyska, ponieważ wiem, że takie zabiegi go stresują. Należy również uważać, by zakupić spray do czyszczenia zębów, a nie tylko usuwania przykrego zapachu. Nie maskujmy objawów stanu chorobowego, inaczej zaszkodzimy swojemu psiakowi, a problemy wyjdą ze zdwojoną siłą.
Czyszczenie weterynaryjne
www.weterynarz.bielsko.pl |
Jak często czyścić?
To wszystko zależy od psa - jego uzębienia, trybu życia, spożywanego pokarmu. Należy po prostu obserwować stan zębów naszego pupila i czyścić, gdy zauważymy oznaki gromadzenia się osadu. Smakołyki natomiast warto podawać regularnie (mój dostaje dental średnio 1-2 w tygodniu, ale nie trzeba tak często).
Jak objawiają się problemy z jamą ustną?
sweet-psiaczki.blog.onet.pl |
Zazwyczaj pierwszym, najbardziej rzucającym się "w oczy" objawem jest brzydki zapach z psiego pyska. Uwaga! Smród z pyska psa może również wynikać ze stresu, jaki pies przeżywa. Jeśli jednak pies nie jest narażony na czynniki stresogenne (więcej o tym temacie tutaj) należy przejrzeć stan zebów, wyczyścić lub zabrać do weterynarza.
Innym objawem może być niechęć do gryzienia pokarmów lub brak apetytu. Jeszcze Innym, kiedy pies rezygnuje z zabawy w przeciąganie, czy szarpanie zabawek, które dotąd uwielbiał.
Do czyszczenia zębów warto przyzwyczajać psa już od malucha, tak, by później, gdy podrośnie czynność ta, była dla niego zupełnie naturalna.