www.zmiloscidopsow.pl |
Z początku masaż TTouch był stosowany u koni, ale od niedawna jest coraz powszechniej stosowany również przez psich właścicieli. Z racji tego, że przeprowadzenie go jest łatwe oraz przyjemne dla obu stron, każdy właściciel czworonoga może zafundować go swojemu pupilowi. Podstawą masażu jest delikatny dotyk i głaskanie, tak więc zadanie dosyć naturalne dla właścicieli czworonogów.
Więcej o początkach masażu
TTouch to skrót od Tellington Touch, który został opracowany przez Lindę Tellington-Jones - specjalistkę od zachowań
zwierząt, pracującą z końmi. Masaż pozwala na nawiązanie dobrego kontaktu z pupilem oraz rozluźnia obie strony :)
Jak masować?
Delikatnie, koniuszkami palców oraz całą dłonią. Nacisk ma być minimalny, chodzi bowiem o pobudzenie komórek nerwowych, a nie siłowe rozmasowanie mięśni.
Ja wykonuję masaż następująco:
Ja wykonuję masaż następująco:
- Głaskanie boków rozłożoną dłonią
- Ruchy okrężne opuszkami palców, zgodnie ze wskazówkami zegara - rozpoczynamy na godzinie szóstej i masujemy 1 i 1/4 okręgu zegara, a następnie przenosimy się w kolejne miejsce; jeśli psiak jest bardzo zestresowany masaż wykonujmy rozłożoną dłonią
- Masowanie łapek (w tym również poduszek)
- Masowanie grzbietu, okolic karku i głowy
- Masowanie z włosem i pod włos
- Na koniec głaskanie rozłożoną dłonią
Kiedy stosować masaż?
www.szwajcary.com |
Kiedy widzicie, że pies jest zestresowany (więcej o stresie u psa tutaj), wykazuje zachowania agresywne lub jest przemęczony (co również wpływa stresująco dla psa). Należy jednak pamiętać, że masaż nie usunie przyczyny takich zachować, a jedynie wyciszy psa, tak by ten mógł czuć się swobodniej w swoim otoczeniu, lepiej spać i łatwiej się uczyć. Kiedy uwalniamy psa od bólu i napięcia, pozwalamy mu na zdrowsze bycie sobą. Masaż działa również jak akupresura u ludzi, poprawiając ukrwienie i unerwieniu organizmu chroni psa przez wieloma chorobami, a nawet są udokumentowane przypadku leczenia schorzeń serca, uszu, czy zaburzeń snu.
Masaż jest np. dobrym wstępem do socjalizacji psa z czynnikami stresującymi. Kiedy pies jest mocno zestresowany słabo się uczy, a często nie przyjmuje smakołyków. Masaż pomaga mu w pokonaniu fizycznych objawów stresu i ułatwia naukę.
Uwarunkowania rasowe
fot. Michał Trybus |
Psy szczekliwe - wzmożone napięcie na uszach, w okolicy szczęk, czubka głowy, a także na szyi i grzbiecie.
Psy lękliwe i nieśmiałe - wzmożone napięcie w tylnej części ciała, w okolicy zadu.
Uwaga na...!
Kark
fot. Michał Trybus |
Zad
Psy zazwyczaj "dziwią się", kiedy próbujemy masować je po zadzie. Niektóre mogą czuć się zaniepokojone, dlatego robimy to bardzo delikatnie. Możemy zacząć od normalnego głaskami rozłożoną dłonią, by następnie przejść do masażu opuszkami palców.
Psy zazwyczaj "dziwią się", kiedy próbujemy masować je po zadzie. Niektóre mogą czuć się zaniepokojone, dlatego robimy to bardzo delikatnie. Możemy zacząć od normalnego głaskami rozłożoną dłonią, by następnie przejść do masażu opuszkami palców.
Ogon
Ogon, podobnie jak zad, jest psim, czułym punktem. Niegdyś psom stróżującym obcinało się ogony, by napastnik nie mógł psa za niego uchwycić i obezwładnić.Masaż w tym miejscu wykonujemy, kiedy pies stoi. Delikatnie chwytamy go za ogon i ustawiamy go w poziomie, jako przedłużenie kręgosłupa, po czym delikatnie przeciągamy dłonią do koniuszka.