26 kwietnia 2013

Buldożek francuski, czyli maleńki buldog

cechy charakteru, jak nauczyć psa, jak wybrać psa, jaką rasę wybrać, Krótko o rasach, nauka komend, pochodzenie rasy, Buldog francuski, buldożek, szkolenie, wychowanie, Wrocław,
pl.123rf.com
Jest wiele książek oraz artykułów w internecie poświęconych opisom ras. Jako wzrokowiec lubię krótko, na temat i najlepiej wypunktowane. Takie też są moje opisy ras.

Dzisiaj przedstawię uroczego, ale zadziornego Buldożka francuskiego :)

Pochodzenie


Rasa powstała ze skrzyżowania buldoga angielskiego, z francuskimi terierami o małych rozmiarach, przeznaczonymi do tępienia gryzoni. Stąd też wynika zadziorność i odwaga buldożków. 

cechy charakteru, jak nauczyć psa, jak wybrać psa, jaką rasę wybrać, Krótko o rasach, nauka komend, pochodzenie rasy, Buldog francuski, buldożek, szkolenie, wychowanie, Wrocław,
mojcudownypies.bloog.pl
Charakter
  • inteligentny, ale uparty
  • wbrew pozorom aktywny - uwielbia długie spacery (uwaga przegrzanie!)
  • uczuciowy, łagodny względem ludzi
  • bywa zadziorny względem innych psów
  • odważny i zawzięty
  • pewny siebie
  • potrafi być zaborczy

Dla kogo?

Pies rodzinny, idealny do mieszkania w bloku. Uwielbia towarzystwo i dopomina się go na każdym kroku. Lubi dzieci, chociaż trzeba uważać, by nie zrobiły małemu psiakowi krzywdy. Straszny łasuch. Nie ma dużych wymagań. Wbrew pozorom lubi długie spacery.

Szkolenie i wychowanie


cechy charakteru, jak nauczyć psa, jak wybrać psa, jaką rasę wybrać, Krótko o rasach, nauka komend, pochodzenie rasy, Buldog francuski, buldożek, szkolenie, wychowanie, Wrocław,
pl.123rf.com
Warto wychować buldożka, inaczej może stać się krnąbrny i kapryśny.

Warto tutaj zwrócić uwagę na jego ogromną potrzebę skupiania uwagi i ukrócić ją, tak by psiak nie stał się nachalny. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku wizyt gości (pamiętajcie! sporo się ślini ;)). Warto również oduczyć go żebrania przy stole. Buldożki ze względu na swoją zaborczość mogą również stać się zazdrosne o właściciela.

Buldożek jest inteligentny i szybko się uczy. Dodając do tego pęd do smakołyków łatwo możemy z niego zrobić wychowanego psiaka ;)

Warto również przyzwyczaić go do podróży samochodem, gdyż ze względu na ograniczoną możliwość wentylacji, może to być dla niego podwójnie stresujące.cechy charakteru, jak nauczyć psa, jak wybrać psa, jaką rasę wybrać, Krótko o rasach, nauka komend, pochodzenie rasy, Buldog francuski, buldożek, szkolenie, wychowanie, Wrocław,
zwierzaki-i-psiaki.blogspot.com
Przegrzanie u buldożków

Ze względu na krótką kufę i ograniczone możliwości wentylacji buldożki są narażone na przegrzanie. Stąd też, jak tylko wyjdzie wiosenne słońce należy mieć ze sobą butelkę wody i miskę dla psa, by w każdej chwili móc go napoić. Nie należy również narażać go na długie dystanse w wysokich temperaturach i unikać spacerów w pełnym słońcu latem.

Należy również niezwykle uważasz w czasie podróży samochodem. Konieczne są częste przerwy, a buldożka nie można zostawić samego w samochodzie nawet na chwilę!

W związku z krótką kufą buldożki kiepsko radzą sobie z pływaniem, dlatego nie należy puszczać ich na głęboką wodę.


Łasuch

Należy uważać, gdyż psy te mają skłonność do zwracania zbyt dużej ilości pokarmu. W czasie szkolenia warto więc podawać mu małe kawałeczki, by się nie przejadł. Z tego też powodu ćwiczenia powinny trwać krótko, lub być rozdzielone przerwami.

Buldożki cechuje również skłonność do nadwagi, więc nie przekarmiajmy psiaka, zwłaszcza karmieniem przy stole. Odejmujmy mu od codziennego obiadu ilość smakołyków wykorzystaną do ćwiczeń.cechy charakteru, jak nauczyć psa, jak wybrać psa, jaką rasę wybrać, Krótko o rasach, nauka komend, pochodzenie rasy, Buldog francuski, buldożek, szkolenie, wychowanie, Wrocław,
srem.szybkooferty.pl
Większe psy

Nie ma potrzeby obawiać się towarzystwa większych psów, gdyż buldożki lubią się z nimi bawić. Warto mieć jednak sytuację pod kontrolą, gdyż buldożki szybciej się męczą niż psy większych rozmiarów i czasami trzeba przerwać zabawę, by buldożek mógł odsapnąć. Zazwyczaj w przypadku dorosłych psów nie ma z tym problemów, gdyż buldożek kładąc się i ignorując kompana da mu do zrozumienia o chęci odpoczynku, natomiast szczeniaki nie zawsze jeszcze rozumieją psią komunikacje i może zaistnieć konieczność zareagowania. 

Charczenie i chrapanie


Są to cechy charakterystyczne buldożków. Czasami mogą z tego wynikać konflikty z innymi psami, które odbierają to jako warczenie.


Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...